برجام برای صنعت کیف لپ تاپ کشور ایران چه کرد؟ – ۲

این مسئله از آن رو اهمیت داراست که‌این صنعت در بازه‌هایی از عصر سازه به دلایلی از جمله تشدید تحریم‌ها و خروج شرکای فرنگی با نقص‌ جدی مواجه شد ; به‌طوری‌که حجم ایجاد کیف لپ تاپ به نصف کاهش یافت . براین اساس به اعتقاد کارشناسان , برجام زمینه‌های همکاری صنعت کیف لپ تاپ با کیف لپ تاپسازان جهانی را تولید کرده است ; حال آنکه در شرایط کنونی این صنعت می‌‌تواند از طریق جذب سرمایه‌های خارجی و علم و تکنولوژی روز جهان به جبران عقب ماندگی‌های خود پس از تشدید تحریم‌ها بپردازد .


صنعت کیف لپ تاپ پیشین از برجام

کیف لپ تاپسازی میهن فقط صنعتی بود که زیر تحریم‌های بدون واسطه ایالات‌متحده آمریکا قرار گرفت ; به‌طوری‌که ساخت کیف لپ تاپسازان بعد از تشدید تحریم‌ها در سال ۱۳۹۱ کاهش بدون شوخی یافت و این مراحل در ۱۳۹۲ منجر شد ایجاد کیف لپ تاپ در مقایسه با سال ۹۰ به نصف کاهش پیدا کند . این قضیه در حالی بود که صنعت کیف لپ تاپ پیش از تشدید تحریم‌ها توانسته بود طی یک مدت ۱۰ ساله یعنی از سال ۱۳۷۸ تا سال ۱۳۸۸ واحد سنجش ساخت خود را بیش از ۱۰ برابر نماید . این مراحل ارتقا ساخت تا سال ۱۳۹۰ ادامه داشت ; به‌طوری‌که در‌این سال جاری با ایجاد بیشتراز ۶/ ۱ میلیون دستگاه اشکال کیف لپ تاپ , کشور ایران توانست جزء ۱۰ تولیدکننده تبارک دنیا شود . با این حال صنعت کیف لپ تاپ کشورمان قبلی از تشدید تحریم‌ها توانسته بود به تولید محصول مشترک با بعضی برندهای اروپایی دست پیدا نماید .

بر این اصول صنعت کیف لپ تاپ جمهوری اسلامی ایران در این سال‌ها به‌دلیل رابطه با کیف لپ تاپ کیف لپ تاپ و قطعه , کیفیت قابل قبولی را دارا بود . البته با تشدید تحریم‌ها و تحریم مستقیم کیف لپ تاپسازی مرز و بوم وضعیت تغییر‌و تحول کرد . به این ترتیب ارتباط ها کیف لپ تاپسازان کشور با شرکای فرنگی مبتلا مشکل ها عدیده‌ای شد . مهم‌ترین ایراد , جدا رابطه با تولیدکنندگان جهانی کیف لپ تاپ و قطعه‌سازان بود . این انقطاع رابطه ها سبب سقوط ساخت در کیف لپ تاپسازی کشور شد . اگر‌چه کیف لپ تاپسازان درین مرحله به‌منظور حل اشتباهات خود , همکاری با تولیدکنندگان چینی را در فرمان فعالیت قرار دادند , البته این موضوع هم نتوانست موجب رجوع و برگشت آن ها به روزهای نقط ی اوج کمی و کیفی‌شان شود . افت تولید و عرضه ناچیز محصول ها در کنار ارتقا نرخ ارز منجر شد ارزش کیف لپ تاپ در مملکت ارتقاء بیشتراز دو برابری پیدا نماید . در‌این دربین اگر چه سازمان های نظارتی همت داشتند موقعیت بازار را رئیس نمایند ولی شرایط در سوی نارضایتی بیشتر مشتریان پیش رفت . درین دربین , تولیدکنندگان کیف لپ تاپ نیز به‌واسطه کاهش تقاضا و همینطور هزینه تحمل توشه سنگین وزن تحریم‌ها تا مرز ورشکستگی پیش رفتند . در چنین قوانینی به‌نظر می‌رسد که داروی درمان شرایط پیش آمده صرفا گشایشی در موضوعات هسته‌ای و درپی آن توافق با غرب بود تا احتمال دارد مسیر گذشته همیاری با خارجی‌ها و همینطور واردات قطعات به روال دیرین خویش بازگردد .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *